Izgleda da reumatske bolesti nisu “privilegija” samo odraslih, kod kojih dolazi do degenerativnih promena.
Izgleda da reumatske bolesti nisu “privilegija” samo odraslih, kod kojih dolazi do degenerativnih promena. Sudeći po nedavno organizovanom skupu Udruženja roditelja i dece obolele od reumatskih bolesti, od njih nisu pošteđeni ni najmlađi. Među njima posebnu pažnju pobuđuje juvenilni (dečiji) idiopatski artritis, za koji pedijatar reumatolog prim. mr medicinskih nauka Gordana Sušić iz Instituta za reumatologiju kaže da podrazumeva hroničnu upalu zglobova kod dece, za koji se nažalost, precizno ne zna zašto nastaje.
- Javlja se kod dece do šesnaeste godine, i ostaje - doživotno. Hronični artritis kod dece podrazumeva upalu jednog ili više zglobova, u trajanju dužem od šest nedelja. Da bi bili sigurni da se radi o juvenilnom artritisu, prethodno moraju da se isključe sve druge bolesti, koje, takođe, mogu da dovedu do upale zgloba. Pri tom se misli na leukemiju i druge hematološke bolesti, infektivna oboljenja, pojedina ortopedska stanja, povrede, virusne i bakterijske upale.
Kako se juvenilni idiopatski artritis prepoznaje?
- Pre svega, po otoku zgloba i lokalnoj toploti u njemu. Osim toga, dete pri pokretu i na pritisak u predelu zgloba oseća bol, zbog čega mu je pokret ograničen. Da nešto nije u redu, roditelji primećuju po nepravilnom i otežanom hodu mališana. Ograničeni pokret u zglobu može da ide do ukočenosti, koja je najupečatljivija u jutarnjim satima. Dete se budi bezvoljno i teže ustaje iz kreveta. Za manju decu je karakteristično da im otiču kolena, dok kod starijih otiču mali zglobovi šake. I što je najgore, stanje se pogoršava na promenu vremena. Može da traje i više meseci a da roditelji ne posumnjaju da je reč o bolesti. Oni najčešće pomisle da ukočenost i bol imaju veze sa rastom ili nekom aktivnošću, ukoliko se dete bavi sportom.
Da li ovaj oblik artritisa napada još neke organe?
- Osim zglobova može da napada i oči! Ovo je veoma važno da se zna, jer dete ne pokazuje nikakve vidljive tegobe, a roditelji ne primećuju promene na očima. Jedini vidljiv znak može da bude bela zenica, što pokazuje da se radi o uznapredovalom oštećenju oka. Ali i to, kao i druge fine promene jedino može da otkrije oftalmolog sa specijalnim instrumentima za ovu vrstu pregleda. Veoma je važno da se blagovremeno ustanovi dijagnoza, pošto nelečena bolest može da dovede do slepila.
Šta dovodi do ove vrste artritisa?
- Iako je nepoznatog uzroka, bolest nije nasledna. Pretpostavlja se da je reč o genetskoj predispoziciji, provociranoj uzrocima iz spoljašnje sredine, među kojima su povrede kolena, bakterije, virusi, hormonski faktori. Stres posebno podstiče bolest i remeti njen tok. Stres je tako jak okidač da prethodno saniranu bolest ponovo dovodi u aktivno stanje. Stresna stanja mogu biti različita, a posebno su jaka ona koja izaziva razvod roditelja ili gubitak bliske osobe.
Kako se bolest leči?
- Pre svega, antireumaticima za smirivanje bola i upale. Međutim, to najčešeće nije dovoljno, pa se primenjuju preparati koji se daju direktno u zglob. Oni su dugodelujući i smiruju upalu na mestu gde je najviše prisutna. Osim toga, daju se i lekovi koji treba da regulišu imunološki odgovor organizma.
POSEBAN OBLIK
Postoji poseban oblik dečijeg artritisa, koji je praćen i visokom temperaturom. Ona može da traje danima, napadajući srčanu i plućnu maramicu, dok se na koži javlja osip.
BESPLATNO LEČENJE
U poslednje tri godine deca imaju mogućnost da se leče najnovijim, biološkim lekovima, koji se primenjuju i u terapiji mališana Zapadne Evrope. Biološki lekovi, uz smirenu aktivnost, omogućuju da se upala zgloba u potpunosti otkloni. Zahvaljujući razumevanju Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje, terapija za mališane je besplatna, jer ova institucija pokriva troškove lečenja.
UDRUŽENJE
U Srbiji postoji Udruženje roditelja i dece sa reumatskim bolestima, gde se mogu dobiti brojne informacije vezane za ova oboljenja. Za to su otvoreni sajtovi www.nase dete.com, kao i www.pediatric-rheumatology.printo.it. Što se tiče zdravstvenih ustanova, osim Instituta za reumatologiju i Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta, centri za lečenje nalaze se još u dečijim klinikama u Nišu i Novom Sadu.
http://www.novosti.rs
Нема коментара:
Постави коментар